Hakkımızda

Astronomi Laboratuvarı

Yapımı 1935 yılında tamamlanan Astronomi Laboratuvarı binasında 1946 yılından beri tarihi Carl-Zeiss ekvatoryal teleskop ile günlük Güneş Fotosfer gözlem ve değerlendirmeleri yapılmakta olup, Güneş'e ve Güneş lekelerine ait parametreler hesaplanmaktadır. Elde edilen veriler bilimsel paylaşım ortamına sunularak, düzenli olarak uluslararası veri merkezleri ile paylaşılmaktadır. (Güneş Leke Gözlem Arşivi)
 
Günlük olarak yapılıp, değerlendirilen Güneş Fotosfer ölçümleri gibi, Güneş'e ilişkin Flare Index değerleri de 1976 yılından beri aylık ve yıllık olarak hesaplanmakta, bilimsel paylaşım ortamına sunulmaktadır. (Flare Index Veri Arşivi)
 
Laboratuvarımızda yapılmakta olan gözlem ve araştırmalar sonucu elde edilen verilerle, bugüne kadar çok sayıda yerli ve yabancı araştırıcının bilimsel yayın ve proje üretmesine kaynak sağlanmıştır.
 

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Gezi Programı kapsamında önceden randevu alınarak, eğitim-öğretim dönemlerinde her hafta Çarşamba ve Perşembe günleri okul ve grup ziyaretlerine açık olarak gezilebilmektedir.

Ayrıca bakınız : Tarihçe